Hormonlar ve Psikolojimiz Üzerindeki Etkileri

Serotonin: Mutluluk hormonudur. Vücutta ne kadar çok serotonin salgılanırsa o kadar çok keyifli bir insan olursunuz. Aksi durumda depresif bir kişiliğiniz olur. Bu hormon en kolay bitter çikolata ile sağlanır.

Melatonin: Bu hormon Alzheimer olmanızı ve birçok kanseri engellemektedir. Ruh sağlığının dengeli olmasını sağlar. Bu hormon yalnızca uyku halinde salgılanır. Bu hormonun düzgün salgılanması için göz kapağına en ufak bir ışık gelmemesi gerekir. Uyurken odanızın tamamen karanlık olduğundan emin olun. Vücudunuz yeterince melatonin salgılarsa daha zinde ve stressiz bir gün geçirebilirsiniz.

Ghrelin: Açlık hormonudur. Açlık hormonu salgılandığında onu bastırmak için kesinlikle şekerli gıdalar ve ambalajlı gıdalar tüketmeyin. Dengeli bir uyku ghrelin hormonunun dengeli salgılanmasına yardımcı olur.

Leptin: Tokluk hissini veren hormondur. Daha yavaş yemek yerseniz leptin hormonunu aldatabilirsiniz. Leptin vücudun gün içerisinde ihtiyacı olan enerjiyi de dengelemektedir.

Not: Leptin ve Ghrelin hormonlarının dengelenmesi için ceviz yemek çok faydalıdır. Ayrıca hayatınızdan şekeri tamamen çıkarın.

Dopamin: Tekeşliliği kontrol eden hormondur. Yani karşı cinse ilgilinizi belirler. Odaklanmanızı sağlar. Parkinson hastalığını önler. Dopamin dengesiz olursa istek ve arzularda aşırıya kaçma görülür. Dopamin sonuç olarak herhangi bir şeyden keyif almanızı sağlar. C vitamini ve güneş dopamin salgılanmasına yardımcı olur ve beyin keyif aldığı işlerle uğraştıkça bu hormon salgılanır.

Epinefrin: Adrenalin hormonudur. Bu hormon insana yapabilme gücünü verir, yani üşengeçlik ve tembellik yapmanızı engeller. Farklı ve heyecanlı hobilerle bu hormon salgılanabilir. Herhangi bir yiyecekten alınması mümkün değil.

Oksitosin: Birine dokunduğunuzda salgılanan ve sevginizi arttıran hormondur. Bu hormon bazı yiyeceklerle de arttırılabilir; yumurta, muz, acı biber vs. Oksitosin aşırı sevgiye yani saplantıya da sebep olabilir.