Hafızayı Güçlendirmenin Yolları

1-) Klasik Müzik Etkisi

Yapılan araştırmalara göre klasik müzik beyin gelişimine katkı sağlıyor.

2-) Gülmek

Gülmek stresi arttıran kortizon seviyenizin azalmasını sağlar ve bu da hafızanızı güçlendirir.

3-) Yabancı Dil Öğrenmek

Yabancı bir dil öğrenmek beyninizin farklı fonksiyonlarının kullanılmasını sağlayacak bu da hafızanın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Yeni şeyler öğrenmek hafızanın kapasitesini yadsınamaz bir şekilde arttırır.

4-) Derin Nefes Almak

Derin nefes almak meditasyon etkisi yarattığından beynin hafızayla ilgili bölümünün büyümesini sağlayacak ve buda hafıza gelişimde olumlu bir etki yaratacaktır.

5-) Televizyonsuz Bir Hayat

Televizyonu kapatıp zamanınızı daha farklı işlerle değerlendirmek hafızanızı güçlendirebilir. Yapılan alıştırmalar televizyon izlemenin Alzheimerla bağlantısını ortaya koymaktadır.

6-) Spor Yapmak

Spor yapmak beyindeki nöral aktiviteyi %40 oranında arttıracak bu hafızanın güçlenmesine neden olacaktır.

7-) Uyku

Uyku sırasında salgılanan kimyasallar beynin korunmasını sağlıyor. Kaliteli bir uyku uyumak beyin fonksiyonlarımızın gelişimine %30 oranında katkı sağlar. Uykusuz olduğumuz zamanlarda düşünemememizin ve etkili ders çalışamamamızın nedeni de budur.

8-)Müzik Aleti Çalmak

Yapılan bir araştırmaya göre uzun yıllardır müzik aleti çalan insanlarla, az çalanlar ya da hiç çalmayanların beyin aktivitelerinde farklılıklar olduğu kanıtlanmıştır. Bu durum müzik aleti çalmak ve bir bilgiyi hafızaya kaydetmek arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.

9-) Biberiye Koklamak

Britanya Psikoloji Grubu tarafından yapılan bir araştırmaya göre biberiye yağı koklamak hafızayı güçlendiriyor.

10-) Yazı Stilini Değiştirmek

Beynimiz yazıları sadece bir şekil olarak görmekte ve onlara yüklediğimiz anlamlara göre algılamaktadır. Yazı stiliniz değiştiğinde beynin algıladığı şekillerde değişecek bu da beynin fazladan efor sarf etmesine neden olacaktır. İşleyen demir pas tutmaz misali bu da beynimizin yani hafızamızın gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır.

 11-) Masa Oyunları Oynamak

Satranç veya go gibi oyunlar beynin sınırlarını zorladıkları için beyin fonksiyonlarının artmasına yardımcı oldukları belirtiliyor. Ayrıca monopolly ve scrabble gibi oyunlarında hafızanın güçlenmesine yardımcı olduğu tespit edilmiş.

12-) Nitelikli Okuma Yapmak

Kitap okumanın hafızayı güçlendirdiği belirtilse de aslında hafızayı gerçekten güçlendiren şey nitelikli okuma yapmak. Sadece roman okumak yerine bilgi içeren kitaplar, makaleler okumak ve bunlar üzerine düşünmek hafızanın güçlenmesinde etkin rol oynuyor.